Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o T-shirtach

portret uśmiechającej się kobiety

Nie ma chyba kobiety, która nie miałaby w szafie co najmniej dziesięciu T-shirtów. Jak łatwo odgadnąć, słowo „T-shirt” pochodzi od charakterystycznego kształtu litery T. Ale skąd się wzięły takie koszulki?

Koszula kiedyś była bielizną, w odróżnieniu od bluzek, które były odzieżą wierzchnią. Podkoszulki są jednak stosunkowo nowym wynalazkiem. W dziewiętnastym wieku bielizną był jednoczęściowy kombinezon, który wkładało się przez klapę z tyłu, tak jak w starych kreskówkach z królikiem Bugsem. Nie było to specjalnie proste, więc taka bielizna została podzielona na dwa elementy: wierzch i doły – jak w piżamie. Top, czyli podkoszulka niezapinana na guziki w końcu stała się tym, co teraz znamy jako T-shirt.

Skąd te t-shirty?

Proste koszulki stały się popularne w USA wśród górników i pracowników portowych z uwagi na to, że chroniły ciało przed otarciami. Już na początku dwudziestego wieku, noszono T-shirty jako odzież wierzchnią. Z czasem T-shirt stał się bardzo popularny wśród amerykańskich żołnierzy, którzy walczyli podczas II wojny światowej w tropikalnych krajach. To właśnie wtedy tak naprawdę zaczęto nosić koszule z krótkim rękawem. Żołnierze innych krajów alianckich przejęli ten zwyczaj – zwłaszcza Brytyjczycy, którzy przez lata kolonizacji Indii nie zdali sobie sprawy, że można nosić krótkie i lekkie koszulki.

Popularność T-shirtów w świecie mody gwałtownie wzrosła w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy Marlon Brando nosił publicznie podkoszulkę w filmie „Tramwaj zwany pożądaniem”. Stanley Kowalski był brutalem, ale wylansował nową modę. Od tej pory koszulka przestała być bielizną, a stała się modnym ubiorem. W Polsce przez długi czas t-shirt był elementem odzieży gimnastycznej, ale już w latach 70. Stał się szczytem mody. Koszulki noszono i za PRL, a hitem modowym były zachodnie T-shirty z niezrozumiałymi napisami. Dopiero w latach 90. moda na T-shirty mogła rozkwitnąć w Polsce.

Dekolty i kołnierze koszulki

zrzut na biały shirt mulatki z kieszonką z napisami
Spójrz na kształt kołnierzyka by ocenić fason bluzki.

Jednak koszulka koszulce nierówna. Istnieją różne rodzaje kołnierzy i krojów koszulek. Najpopularniejszy jest okrągły ściągacz typu łódka, ale istnieje wiele innych rodzajów kołnierzy koszulek. Warto wymienić kilka z nich.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na koszulki polo – znane są również jako koszule tenisowe. Jak łatwo zgadnąć z nazwy, jest to odzież sportowa, a charakterystyczny kołnierz ułatwia jej zdejmowanie. Specyficzny wysoki miękki kołnierzyk łatwo rozpiąć i uzyskać więcej wentylacji. Warto też pamiętać, że koszulki polo powinny mieć też dłuższy tył niż przód.

Z kolei kołnierz henley podobny jest do polo – tylko nie ma wysokiego kołnierza. Taka koszulka może mieć niską „stójkę”, ale bardzo często dekolt typu łódka jest przedłużony w dół i zapinany na guziki. Czasem są one tylko dekoracyjne. To bardzo ładny, nietypowy rodzaj kołnierza, odrobinę bardziej elegancki niż klasyczna „łódka”.

Łódka – klasyczny „crew neck” to niski, okrągły kołnierz. Mogą one być głębsze niż na ogół, tworząc subtelny dekolt. I wreszcie na koniec dekolt V-neck. T-shirty z wycięciem w „serek” mają dość głęboki, trójkątny dekolt. Bardzo ładnie pasują dziewczynom, które chcą optycznie wydłużyć swoją szyję.

Zdecyduj, jakie chcesz rękawy

Oprócz różnych kołnierzy, t-shirty mają też różne długości rękawów. Dużą popularnością cieszy się bezrękawnik – jak łatwo zgadnąć jest to koszulka bez rękawów lub z obciętymi rękawami. Niektóre mają tylko ramiączka w postaci cienkich pasków o długości kilku milimetrów. Tak zwana koszula surfera (czasem nazywana „żonobijką”) ma rękawy zakrywające barki – co bardzo ładnie wygląda na paniach o bardziej atletycznej sylwetce.

Kolejnym rodzajem są krótkie rękawy. Na ogół kończą się one tuż za barkami. Jednak istnieją też koszulki z rękawami do łokci. Gdy stoisz z ramionami zwisającymi po bokach, rękawy do łokci zwracają uwagę na twoją talię, co sprawia, że jest to dobry wybór dla klepsydr i gruszek, które chcą podkreślić swoją harmonijną sylwetkę.

Z kolei rękawy trzy-czwarte kończą się gdzieś pośrodku przedramienia. Gdy stoisz z opuszczonymi ramionami, te rękawy podkreślą górną część bioder, co sprawia, że jest to idealny wybór dla pań o budowie jabłka, zwłaszcza jeśli mają kołnierz V-neck.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pomógł wam w wyborze odpowiedniego T-shirtu! Podzielcie się z nami swoimi uwagami dotyczącymi T-shirtów na naszym profilu facebookowym!