Zakupy – jak się na nich nie zrujnować ?

Zbliża się świąteczny sezon, który zawsze łączy się z wydatkami. Zapewne niejedna nasza czytelniczka zawsze w styczniu z przerażeniem patrzy n stan swojego konta. Wszystkie w czasie świąt wydajemy trochę więcej — nie tylko na prezenty, imprezę sylwestrową, ale też na droższe ciuchy, w których zaprezentujemy się w karnawale.

Niewątpliwie bardzo łatwo jest dać się ponieść sezonowi na imprezy i zaprzepaścić swoje oszczędności, by wyglądać stylowo. Na szczęście nie zawsze musi tak być — możesz wyglądać modnie i nie wydać wszystkich pieniędzy, które masz. Jest kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z wydatkami na ubrania, a konkretnie jak je sprowadzić do poziomu absolutnego minimum. Bo w końcu po co nam kolejna para spodni, skoro zazwyczaj i tak chodzimy w dwóch ulubionych? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Rób świadome zakupy!

zdjęcie ubrań na wieszakach z nenonowym napisem nad nimi
Wystarczy zaimplementować parę prostych zasad by odnieść sukces!

Twoja szafa jest pełna ciuchów… ale amerykańscy naukowcy niedawno odkryli, że nosimy tak naprawdę 10% całej garderoby. Może masz drogą sukienkę, którą kupiłaś na specjalne okazje — i nie nosiłaś jej od dwóch lat. Dlatego najlepiej, zanim kupisz coś nowego, zadaj sobie pytanie, czy będziesz nosiła ten ciuch i jak często. Możesz też spróbować w myślach ułożyć co najmniej jedną stylizację zawierającą ten ciuch i inne rzeczy, które już masz w garderobie. Jeśli nie masz pomysłu na co najmniej trzy stylizacje, zostaw ten ciuch na półce!

Kolejnym trikiem na to, jak można oszczędzić są gotówkowe transakcje. Psychologicznie, karta kredytowa czy płatnicza jest problematyczna. Nie widzisz pieniędzy, po prostu wyczarowujesz je z nikąd! Dlatego łatwo jest popaść w zakupoholizm. Najłatwiej jest ograniczyć swój budżet, po prostu wyjmując na przykład dwieście złotych z bankomatu – tylko te pieniądze przeznaczysz na zakupy. Miej w głowie budżet — możesz też skorzystać z aplikacji na telefon, to dobry sposób żebyś widziała, ile pieniędzy wydajesz!

Nie zawsze warto jest oszczędzać

Kto wyda więcej na buty – kobieta, która kupuje dwa razy w roku parę butów za 50 złotych, które szybko się zedrą, czy ta, która zainwestowała w buty warte 150 złotych i wytrzymają lata? Jeśli chodzi o coś więcej, niż niesamowity wygląd, warto przemyśleć zakupy i wiedzieć, kiedy warto wykosztować się na solidne ubrania. Nie oszczędzaj na odzieży wierzchniej, torebkach i obuwiu — muszą być nie tylko stylowe, ale wytrzymałe.

Raz na jakiś czas możesz przejrzeć swoją szafę i pozbyć się niechcianych ciuchów. Szczególnie te markowe mogą się okazać pomysłem na zarobek. To jest kolejny powód, dla którego czasami warto wydać więcej – ten zakup się nam po prostu chociaż w części zwróci. Większość kobiet oddaje ubrania rodzinie, inne przekazują je organizacjom charytatywnym, a są też takie, które po prostu wyrzucają je do śmieci. Ale jeśli chcesz naprawdę wykorzystać potencjał swojej szafy, możesz sprzedać swoje ubrania na jakimś portalu aukcyjnym. W ten sposób możesz odzyskać koszty… a kto wie, może nawet zarobić pieniądze na modzie vintage!

Uważaj na wyprzedaże!

To, że jakiś ciuch jest na wyprzedaży, jeszcze nie stanowi powodu, by go kupić. Pamiętaj, żeby zawsze myśleć o tym, czy potrzebujesz danego ubrania i czy będziesz je nosić. Dobrym nawykiem jest korzystanie ze smartfona i porównywanie cen — może okazać się, że cena ubrania na wyprzedaży jest wyższa od normalnej ceny w innym sklepie!

Mamy nadzieję, że te porady dotyczące oszczędzania pieniędzy będą dla Was przydatne. Zostawcie swoje porady w sekcji komentarzy!